Malesia Security Team


 
ForumPortalCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

 

Komunikacioni ajror

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
Autori Mesazh
mst
WeBMasteR
WeBMasteR
mst


Age : Registration date : 21/12/2008 Numri i postimeve : 335 RanK : WebMasteR

MesazhTitulli: Komunikacioni ajror   Wed Dec 24, 2008 2:58 pm

Komunikacioni ajror.- Qysh në kohën antike janë bërë tentime të ndryshme të njerzëve për të fluturuar mbi tokë, spse fluturimet kanë qenë një proukopim i njeriut, të cilat kan ngacmuar imagjinatën e tij. Shumë tentime kan mbaruar tragjikisht, por Rozhe Bekoni ( Roger Becon), me 1250, ka filluar që këtë problem të trajtojë në mënyrë shkencore, kurse 200 vjet më vonë dhe Leonardo da Vinçi ka konstruktuar fluturakë të ndrushëm me krahë. Më 1783, për herë të parë, është fluturuar me balon në Francë, i cili ka qenë i mbushur me ajër të nxehtë, kurse më vonë, balonat janë mbushur me hidrogjen dhe helium. Pasi që balonat ishin si mjete të sigurta për fluturime në ajër (shpesh janë djegur nëajër dhe erërat u kanë ndryshuar drejtimin e flutuakee), në fund të shekullit XIX janë bërë konstruktimet e fluturakeve me krahë dhe me motor, nga Ander ( 1897), Langlet (1903), më vonë Blerio më 1909, i cili ka fluturuar mbi Kanalin Lamansh. Në vitin 1911 fillon periudha e bartjessë postës me anë të aeroplanit, kurse më 1914 bartja e parë e udhëtarëve prej Sent Petersburgut deri në Tampa të Floridës
__________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://mst-crew.albanianforum.net

Komunikacioni ajror

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit: Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Malesia Security Team :: Shkencat natyrore :: Gjeografia -