Malesia Security Team


 
ForumPortalCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

 

Gjërat që duhet të dimë nga shkenca: Molekulat dhe reaksionet kimike, Dixhitali Molekulat dhe reaksionet kimike

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
Autori Mesazh
mst
WeBMasteR
WeBMasteR
mst


Age : Registration date : 21/12/2008 Numri i postimeve : 335 RanK : WebMasteR

MesazhTitulli: Gjërat që duhet të dimë nga shkenca: Molekulat dhe reaksionet kimike, Dixhitali Molekulat dhe reaksionet kimike   Wed Dec 24, 2008 12:16 pm

Në Tokë atomet nuk egzistojnë të vetëm gati asnjëherë por gjithmonë të bashkuar në formën e një molekule. Me flajë të tjera pjesa më e madhe e elementeve bashkohet për të formuar objekte. Kimia studjon reaksionet që krijojnë dhe modifikojnë lidhjet ndërmjet atomeve. Kimia organike më shumë interesohet për karbonin i cili është në gjëndje të formojë më shumë përbërje nga cilido tjetër element.
Molekulat më të rëndësishme të jetës, proteinat dhe Adn-ja, janë zinxhirë të gjatë atomesh karboni të lidhura me elemente të tjerë, në veçanti me hidrogjenin, oksigjenin dhe azotin. Të gjitha reaksionet kimike leshojnë një energji të caktuar. Pjesa më e madhe e këtyre energjive shpesh vjen në formë nxehtësie: trupi ynë ngrohet nga reaksione organike të cilat vijnë nga oksidimi i ushqimit që hamë. Shumë reaksione kanë nevojë për një shtytje kimike. Kjo shtytje bëhet me anë të një katalizatori. Enzimat janë katalizatorët biologjik prej të cilëve varet jeta.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://mst-crew.albanianforum.net

Gjërat që duhet të dimë nga shkenca: Molekulat dhe reaksionet kimike, Dixhitali Molekulat dhe reaksionet kimike

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit: Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Malesia Security Team :: Shkencat natyrore :: Shkencat e tjera natyrore -