Malesia Security Team


 
ForumPortalCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

 

Çrregullimi i Stresit Pas-Traumatik (PTSD) rrezik për çrregullime afat gjata

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
Autori Mesazh
mst
WeBMasteR
WeBMasteR
mst


Age : Registration date : 21/12/2008 Numri i postimeve : 335 RanK : WebMasteR

MesazhTitulli: Çrregullimi i Stresit Pas-Traumatik (PTSD) rrezik për çrregullime afat gjata   Wed Dec 24, 2008 12:22 pm

Njerëzit me çrregullimin e stresit post traumatik (PTSD) kanë predispozitën të preken më shpesh nga probleme shëndetësore afatgjata se sa njerëzit me çrregullime të tjera. Ky sugjerim vjen nga një studim i fundit.
Zbulimet e publikuara në edicionin e fundit të "Journal of Nervous and Mental Diseas" vijnë nga ekzaminimi i gjëndjes shëndetësore të 4462 veteranëve të luftës së Vjetnamit, 30 vjet pas shërbimit ushtarak. Ekspozimi ndaj traumave nuk ka vetëm efekte psikologjike, por gjithashtu ka koston e vet fizike dhe funksionimin biologjik të njeriut. Joseph Boscarino, i cili ka studiuar për shumë vite mbi këtë fakt, thotë: "Stresi Pas Traumatik (PTSD) është faktoe rrezikë për shumë sëmundje, prandaj mjekët duhet t'a shënojë në ekranet e radarëve të tyre".
Studimi zbuloi që PTSD është tregues i mundësisë së prekjes nga sëmundje afatgjata, apo kronike, po aq sa numri i shtuar i rruazave të bardha të gjakut është tregues i leuçemisë. Boscarino nuk mendon se për trajtimin e stresit pas traumatik është e nevojshme një terapi e zgjatur dhe e zgjeruar, por thekson nevojën e trajtimit që në momentet e para të shfaqjes, si mënyra më e mirë për shmagien e depresionit që mund të pasojë.
__________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://mst-crew.albanianforum.net

Çrregullimi i Stresit Pas-Traumatik (PTSD) rrezik për çrregullime afat gjata

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit: Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Malesia Security Team :: Shkencat natyrore :: Shkencat e tjera natyrore -