Malesia Security Team


 
ForumPortalCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

 

Asteroidi...

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
Autori Mesazh
mst
WeBMasteR
WeBMasteR
mst


Age : Registration date : 21/12/2008 Numri i postimeve : 335 RanK : WebMasteR

MesazhTitulli: Asteroidi...   Wed Dec 24, 2008 12:35 pm

Asteroidi – bombë mund të shkaterroj token në vitin 2019
ASTEROIDI – BOMBË MUND TË SHKATERROJ TOKEN NË VITIN 2019

Kjo nuk është fiksion shkencor por një vërejtëje shum serioze e shkencëtarëve gjithandej botës.
Shkencëtarët tërheqin vërejtëjen për mundesinë e shkatërrimit të planetit tokë nga një asteroid i madhë qv sipas parashikimëve duhet ti bjerë tokës në vitin 2019.
Asteroidi tashmë i quajtur “2002 NT 7” është i madhë afër 2.5 km me një masë prej 12 megatonëve dhe shkon me një shpejtësi prej 160.000 kilometra në orë.
Në rast të një goditjeje ai shpërthen me një forcë prej 1.2 milion megatonëve. Shkencëtarët mendojnë se Asteroidi do të godasë token diten e premte me 1 shkurt të vitit 2019 dhe sipas të gjitha gjasave kjo do të ndodhë pasdite.
Shkencëtaret tërheqin vërejtjen se Asteroidi po i ofrohet qdo ditë e më shumë tokës.
Dr. Benny Paiser nga Universiteti i Liverpulit ( Angli ) potencon: “ Ky Asteroid është gjëja më e rrezikshme të cilen e kemi pare deri më tash dhe e cila rrezikon seriozisht planetin tone ”.
A po i katanoses tokës një katastrofë sikur para 64 milionë vitesh kur një asteroid shkatërroi qdo gjë të gjallë mbi tokë. Llogaritet që Asteridi-rrebel do të shpërthejë atmosferen e tokës me një shpejtësi prej 28 kilometra në sekondë. Kjo do të thotë që Asteroidi do të godasë token me një shpejtësi prej 100.000 mijë kilometra në orë. Vetëm për disa sekonda sipas shkencëtarëve do të shkatërrohen të gjitha kontinenten dhe toka nuk do të jetë më e banueshme. Shkencëtarët megjithatë kanë dhënë propozime për të filluar përgaditjet që Asteroidi të shkatërrohet me një NASA-Raketë që në kosmos.
Shpresojmë që keshtu do të ndodhë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://mst-crew.albanianforum.net

Asteroidi...

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit: Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Malesia Security Team :: Shkencat natyrore :: Shkencat e tjera natyrore -