Malesia Security Team


 
ForumPortalCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

 

Ligjet e Njutonit

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
Autori Mesazh
mst
WeBMasteR
WeBMasteR
mst


Age : Registration date : 21/12/2008 Numri i postimeve : 335 RanK : WebMasteR

MesazhTitulli: Ligjet e Njutonit   Wed Dec 24, 2008 12:58 pm

*Ligji i I i Njutonit:
"cdo trup tenton ta ruan gjnedjen e qetesise ose levizjes se nje trajtshme drejtvizore , perderisaa nje trup te mos e detyroj ta ndryshoj ate.
Formula:v=const.

*Ligji II i Njutonit
" Trupi me force F vepron me mase m,atehere nxitimi a eshte ne menyr te drejt me forcen dhe ne menyre te zhdrejt me masen"
Formula:F=m*a =>a=F/m

*Ligji i III i Njutonit:
"Aksioni eshte gjithmone i barabart me reaksionin"
Formula:F1=-F2
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://mst-crew.albanianforum.net

Ligjet e Njutonit

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit: Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Malesia Security Team :: Shkencat natyrore :: Fizik & Kimi -