Malesia Security Team


 
ForumPortalCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

 

Biokimia!!

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
Autori Mesazh
mst
WeBMasteR
WeBMasteR
mst


Age : Registration date : 21/12/2008 Numri i postimeve : 335 RanK : WebMasteR

MesazhTitulli: Biokimia!!   Wed Dec 24, 2008 1:01 pm

Biokimia
Biokimia (greq. βιοχημεία, viohimia = kimia e jetës) është studimi i proceseve kimike dhe shndërrimeve që ndodhin tek organizmat e gjalla. Ajo merret me ndërtimin dhe punimin e përbërësve qelizorë, si p.sh. proteinat, karbohidratet, yndyrërat, acidet nukleike, dhe molekula të tjera kimike. Biologjia kimike synon tu përgjigjet shumë pyetjeve që ngrihen nga biokimia duke përdorur mjete të zhvilluara nga kimia sintetike.

burimi:wikipedia.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://mst-crew.albanianforum.net

Biokimia!!

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit: Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Malesia Security Team :: Shkencat natyrore :: Fizik & Kimi -