Malesia Security Team


 
ForumPortalCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

 

Magnezi!!!!!

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
Autori Mesazh
mst
WeBMasteR
WeBMasteR
mst


Age : Registration date : 21/12/2008 Numri i postimeve : 335 RanK : WebMasteR

MesazhTitulli: Magnezi!!!!!   Wed Dec 24, 2008 1:08 pm

Magnezi (Mn) është element kimik dhe gjendet i lirë në natyrë. Nga djegja e këtij elementi tek fishekzjarrët krijohet një dritë e bardhë ndriçuese. Në trupin e njeriut normal magnezi paraqitet me një përqindje prej afro 0.15%. kjo sasi përkujdeset për forcimin dhe ruajtjen e imunitetit dhe gjallërimin e nervave dhe turrjen e muskujve.

Magnezi i takon grupit të elementeve kalimtare me numrin rendor 25 në sistemin periodik. Nga gjithësej 11 izotopet vetëm izotopi natyral 55Mn është stabil. Magnezi gjendet në të katër format e allotropeve. Metali me ngjyrë argjenti të mbylltë është lehtë të tretët në thartësira, tretja e fillonë që në ujë. Në ajër digjet në Mn3O4 duke krijuar lidhjet kimike magnezore.

Xehet më të rëndësishme të magnezit janë gjitha oksidet natyrore si p.sh.: Pyrolusit-i, MnO2 Magneziti (Manganiti) MnOOH, etj.

Për nga shikimi teknik më të rëndësime se magnezi janë legurat e magnezit.

Gjurmë të magnezit gjinden në qeliza të shumë kafshëve, shpezët lëkurore përshembull e rezervojnë magnezin me anë të metaleve tjera në qelizat e stomakut.

Vetitë shëruese të magneziumit
Për magnezin dihet se është mineral esencial i organizmit tonë, kurse suplemenetet e saj ndihmojnë në parandalimin e aterosklerozës. Hulumtimet më të reja japoneze kanë zbuluar edhe një veti të mirë të magnezit, në artritin reumatizmal. Kompania Akokasei ka publikuar rezultatet e hulumtimit të fundit për jonin e magnezit. Eksperimentet kanë treguar se magnezi vepron kundër endemës në këmbë dhe ne sistemin gastrointestinal të shkaktuar nga indometacina. Si përfundim është pohuar se kripërat e magnezit mund të ndihmojnë në parandalimin e zhvillimit të artritit.

Xehja
Xehja e magnezit mund të ketë disa ngjyra kështu dallohen: xehja e magnezit e hirtë (edhe e ndriçueshme), xehja e magnezit e zezë, xehja e fortë e magnezit gjenden si të përziera. Xehja e hirtë egjendet si mineral magnezi i përbërë nga një pjesë magnezi dhe një pjesë Pyrolosit-i, xehja e zezë e magnezi është një mineral i përzier nga Krytomelan-i dhe Psilomelani.

Pigmentet e xehes së magnezitz janë të shumta. Ndër to dallohen magnezi i kaftë si pigment magnezi, pastaj cementa e kaltërt apo pigmenti i ikaftë i xehes së magnezit dhe pigmenti ngjyrë gjelbërt i magnezizt.

Burimi i të dhënave
1.Der Grosse Brock Haus, Band 14 - Wiesbaden 1984 ISBN 3-7653-0353-4
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://mst-crew.albanianforum.net

Magnezi!!!!!

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit: Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Malesia Security Team :: Shkencat natyrore :: Fizik & Kimi -