Malesia Security Team


 
ForumPortalCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

 

Si të parandaloni lëkurën e thatë?

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
Autori Mesazh
mst
WeBMasteR
WeBMasteR
mst


Age : Registration date : 21/12/2008 Numri i postimeve : 335 RanK : WebMasteR

MesazhTitulli: Si të parandaloni lëkurën e thatë?   Wed Dec 24, 2008 1:14 pm

Si të parandaloni lëkurën e thatë?
Me kalimin e moshës, lëkura juaj prodhon më pak vajra natyrale që i ndihmojnë asaj të ruajë lagështinë.
Në tharjen e lëkurës tuaj mund të ndikojnë edhe ajri i thatë, si dhe larja e tepërt me ujë të nxehtë. Për të parandaluar një lëkurë të thatë dhe e cila kruhet, ndiqni udhëzimet në vazhdim:

- Shmangini dushin. Qëndrimi i shpeshtë nën ujë heq vajin natyral, i cili i ndihmon lëkurës ta ruajë lagështinë. Qëndrimi në vaskë është më i mirë se sa qëndrimi i gjatë nën dush.

- Përdorni vajra të larjes në vaskë (Kujdes, pasi vajzat e bëjnë vaskën të rrëshqitshme).

- Përdorni sapunë të butë (si Dove, për shembull).

- Përdorni losione për lëkurë të thatë menjëherë pas larjes, madje edhe para të fshiheni me peshqir tërësisht.
__________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://mst-crew.albanianforum.net

Si të parandaloni lëkurën e thatë?

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit: Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Malesia Security Team :: Shkencat natyrore :: Biologjia -