Malesia Security Team


 
ForumPortalCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

 

Ndikimi i duhanit në spermë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
Autori Mesazh
mst
WeBMasteR
WeBMasteR
mst


Age : Registration date : 21/12/2008 Numri i postimeve : 335 RanK : WebMasteR

MesazhTitulli: Ndikimi i duhanit në spermë   Wed Dec 24, 2008 1:19 pm

Ndikimi i duhanit në spermë

Edhe një tjetër arsye për të hequr dorë nga duhani. Shkencëtarët nga Arabia Saudite kanë analizuar mostrat e spermës së 160 meshkujve të cilët e kishin vizituar klinikën për infertilitet. Ndërsa rezultatet kanë treguar kualitet të dobët të spermës te duhanpirësit.
Arsyeja e këtij kualiteti të dobët është përqendrimi i lartë i kadmiumit dhe përqendrimi i zvogëluar i zinkut në spermë.

Kadmiumi është një metal i rëndë i cili është i pranishëm në duhan, ndërsa kohë më parë është i njohur veprimit i tij negativ në spermatogjenezë (procesi i prodhimit të spermatociteve) dhe në ndikimin negativ në fertilitet.

Po ashtu nuk është i pëlqyeshëm zvogëlimi i përqendrimit të zinkut në spermë, pasi konsiderohet se është i nevojshëm për sintezën e testosteronit i cili është i nevojshëm për prodhimin e sasisë së mjaftueshme të spermës kualitative
__________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://mst-crew.albanianforum.net

Ndikimi i duhanit në spermë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit: Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Malesia Security Team :: Shkencat natyrore :: Biologjia -