Malesia Security Team


 
ForumPortalCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

 

Ushtrimet burim i rinisë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
Autori Mesazh
mst
WeBMasteR
WeBMasteR
mst


Age : Registration date : 21/12/2008 Numri i postimeve : 335 RanK : WebMasteR

MesazhTitulli: Ushtrimet burim i rinisë   Wed Dec 24, 2008 1:19 pm

Ushtrimet burim i rinisë
Aktiviteti i përditshëm fizik e mban trurin më të ri, pohojnë shkencëtarët. Për këtë arsye rekomandohet që me ushtrime të fillohet në moshë sa më të re, pasi që ndikimi pozitiv i ushtrimeve trupore në tru është gjithnjë e më i vogël me kalimin e moshës.
Studiuesit mendojnë se aktiviteti fizik ndikon në trurin e të rinjve duke nxitur krijimin qelizave te reja dhe duke i integruar ato në rrjetin ekzistues qelizor.

Me kalimin e moshës, aktiviteti trunor zvogëlohet në mënyrë drastike dhe kjo rezulton me dobësimin e aftësisë për të mbajtur mend dhe për të mësuar.

Prandaj për të ruajtur aktivitetin trunor, ekspertët rekomandojnë që me ushtrime trupore të fillohet, më së voni në moshën e mesme
__________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://mst-crew.albanianforum.net

Ushtrimet burim i rinisë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit: Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Malesia Security Team :: Shkencat natyrore :: Biologjia -