Malesia Security Team


 
ForumPortalCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

 

Vitamina C ёshtё...

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
Autori Mesazh
mst
WeBMasteR
WeBMasteR
mst


Age : Registration date : 21/12/2008 Numri i postimeve : 335 RanK : WebMasteR

MesazhTitulli: Vitamina C ёshtё...   Wed Dec 24, 2008 1:20 pm

Vitamina C ёshtё studiuar pёr vite si njё trajtim i mundshёm i ftohjeve, ose madje edhe si njё parandalues, dhe megjithëse rezultatet kanё qenё kontradiktore.
Studimet kanё treguar se, edhe nёse njerëzit marrin doza mё tё larta tё vitaminës C nё ditё, kjo nuk ka ndikuar nё reduktimin e shpeshtёsisё, kohëzgjatjes ose ashpёrsisё sё ftohjes.

Por megjithatë vitamina C luan rolin e placebos (bar pa efekt) dhe ndikon vetëm nё mendimin se pacienti ka marr barna qё e ndihmojnë.

Kjo tek tё rriturit qё kanё vuajtur 12 ditё nё vit nga i ftohti, i kanё shkurtuar nё 11, ndërsa tek fёmijёt 28 ditё ftohje, i ka shkurtuar nё 24 ditё.
__________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://mst-crew.albanianforum.net

Vitamina C ёshtё...

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit: Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Malesia Security Team :: Shkencat natyrore :: Biologjia -