Malesia Security Team


 
ForumPortalCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

 

Yndyrat e pangopura mbrojnë zemrën

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
Autori Mesazh
mst
WeBMasteR
WeBMasteR
mst


Age : Registration date : 21/12/2008 Numri i postimeve : 335 RanK : WebMasteR

MesazhTitulli: Yndyrat e pangopura mbrojnë zemrën   Wed Dec 24, 2008 1:21 pm

Të gjithë kemi nevojë për një sasi të vogël të yndyrave në ushqimin tonë, rreth 25 deri në 35% të kalorive ditore, por mjaft e rëndësishme është se çfarë lloji të yndyrave konsumojmë.
Derisa konsumojmë yndyra, duhet të jemi të kujdesshëm që pjesa më e madhe e tyre në ushqim të jenë të pangopura. Yndyrat e pangopura ulin nivelin e LDL-kolesterolit në gjak (kolesterolit të keq) dhe rrisin nivelin e HDL-kolesterolit (të mirë).

Yndyrat e ngopura veprojnë të kundërtën, duke rritur nivelin e LDL-kolesterolit. Edhe yndyrat e mira kanë kalori, andaj edhe me ta duhet të jeni të kujdesshëm.

Sasi më të madhe të vajrave të pangopura përmbajnë frytet arrore (arra, lajthia, bajamet etj) si dhe vajrat bimore (si për shembull vaji i ullirit).
__________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://mst-crew.albanianforum.net

Yndyrat e pangopura mbrojnë zemrën

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit: Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Malesia Security Team :: Shkencat natyrore :: Biologjia -