Malesia Security Team


 
ForumPortalCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

 

Substanca kimike...

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
Autori Mesazh
mst
WeBMasteR
WeBMasteR
mst


Age : Registration date : 21/12/2008 Numri i postimeve : 335 RanK : WebMasteR

MesazhTitulli: Substanca kimike...   Wed Dec 24, 2008 1:25 pm

Substancat kimike rrezikojnë pëlleshmërinë
Në një ambient të stërmbushur me substanca kimike, gjithnjë e më shumë meshkuj kanë problem me pëlleshmëri dhe malformacione gjenetike

Studime të shumta evropiane dhe amerikane tregojnë se numri i spermatozoideve te meshkujt është përgjysmuar në 50 vitet e fundit, kurse rritet vazhdimisht numri i rasteve me kancer testikujsh dhe me malformacione gjenetike, që kryesisht hasen te meshkujt e rinj.
Simpoziumi me temë “Ambienti kimik, pëlleshmëria dhe rritja e fëmijëve” që do të mbahet në Paris, do të mundësojë këmbimin e përvojave midis ekspertëve evropianë.
Në këtë tubim shkencor, temë kryesore do të jenë ftalatet dhe bisfenoli A, substanca që gjenden gjithnjë e më shumë në përditshmërinë tonë e që kanë ndikim të ngjashëm me hormonet femërore, prandaj shkencëtarët i konsiderojnë ato si shkaktarë të çrregullimeve hormonale, duke shkaktuar feminizmin e meshkujve
__________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://mst-crew.albanianforum.net

Substanca kimike...

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit: Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Malesia Security Team :: Shkencat natyrore :: Biologjia -