Malesia Security Team


 
ForumPortalCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

 

SHQIPERIA...

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
Autori Mesazh
mst
WeBMasteR
WeBMasteR
mst


Age : Registration date : 21/12/2008 Numri i postimeve : 335 RanK : WebMasteR

MesazhTitulli: SHQIPERIA...   Wed Dec 24, 2008 2:45 pm

28.748km2,3.150milionë banorë,110banor/km2,kryeqytet Tirana,me 427mijë banorë
Shqipëria është shtet i vogël,si me sipërfaqe ashtu edhe me popullsi.Zë pjesën jugperendimore te Gadishullit Ballkanik,është vend kryesisht malor,meultesira pranë detit me fushgropa ne brendi,me shum lumenj të cilët rrjedhin prej lindjes kah perendimi,ka dalje ne 2 dete dhe e quajnë "Porta e Adriatikut " ne Ballkan.
Shqiperia ka vijë bregdetare të gjatë 427km,vija ajrore veri-jug eshte 340km,ndersa lindje-perendim 148km.Per çdo 100km2 territor ka 16 km bregdet ose ne 1 km bregdet bien 13km2 tokë.Bregdeti i Shqiperis eshte i ult ka disa gjire,laguna dhe eshte i pershtatshem per plazhe,sidomos pjesa veriore e qendrore ,ndersa prej ishujve eshte i njohur vetem Sazani,perballë gjirit te Vlores.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://mst-crew.albanianforum.net

SHQIPERIA...

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit: Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Malesia Security Team :: Shkencat natyrore :: Gjeografia -