Malesia Security Team


 
ForumPortalCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

 

Ciklonet dhe anticiklonet

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
Autori Mesazh
mst
WeBMasteR
WeBMasteR
mst


Age : Registration date : 21/12/2008 Numri i postimeve : 335 RanK : WebMasteR

MesazhTitulli: Ciklonet dhe anticiklonet   Wed Dec 24, 2008 2:46 pm

Ciklonet dhe anticiklonet janė masa ajrore.
Era e ftohtė e fuqishme dhe e shpejtė tė larta tė
gjerėsive tė mesme gjeografike nė kontakt me erėn
e ngrohtė tė gjerėsive mė tė vogla gjeografike
formon shtjellėn rreth njė qendre me presion mė tė
ulėt tė cilėn e quajmė ciklon.Ciklonet shoqėrohen
me erėra tė forta, me kohė tė keqe, me ulje tė
presionit atmosferik dhe me reshje.
Kur ajri i ftohtė depėrton nė njė krahinė, bėn trysni
tė lartė atmosferike, qė vepron kunder zonave me
trysni tė ulėt, formon anticiklonin. Anticikloni sjell
mot stabil, te kthjellėt dhe tė thatė
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://mst-crew.albanianforum.net

Ciklonet dhe anticiklonet

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit: Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Malesia Security Team :: Shkencat natyrore :: Gjeografia -