Malesia Security Team


 
ForumPortalCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

 

Vullkanet..

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
Autori Mesazh
mst
WeBMasteR
WeBMasteR
mst


Age : Registration date : 21/12/2008 Numri i postimeve : 335 RanK : WebMasteR

MesazhTitulli: Vullkanet..   Wed Dec 24, 2008 2:52 pm

Vullkan ?sht? nj? ?arje n? koren e tok?s (ose n? sip?rfaqen e ndonj? planeti tjet?r) p?rmes s? cil?s villet jasht? llava e shkrir? dhe gazet.

Sot n? bot? ka rreth 550 vullkane aktive. Rreth 60 prej k?tyre shp?rthejn? n? nj? vit duke shkaktuar vdekje dhe shkret?time. M? tep?r se 500 miljon? njer?z jetojn? p?rqark k?tyre vullkaneve.

Njoh?sit e vullkaneve flasin mbi vjellje n? form?n e derdhjes dhe t? shp?rthimit. ?sht? p?rb?rja kimike e magm?s ajo q? vendos n?se nj? vullkan ?sht? shp?rthyes apo jo.
N?se n? magm? jan? ?liruar vet?m disa gaze at?her? vullkani nis t? derdhet jasht?. Kjo ?sht? vjellje n? form?n e derdhjes.
N?se sasia e gazit t? ?liruar n? magm? ?sht? e lart?? at?her? vullkani ?sht? shp?rthyes. P?rsh?ndetje dhe copa guri villen me kilometra lart? n? atmosfer?. Maja e vullkanit mund t? shp?rthej? poashtu si tapa e shishes s? ver?s s? trazuar. Nj? shi hiri bjen mbi tok?. P?rqark k?tyre vullkaneve mund t? formoheshin t? ashtyquajturat rryma piroklastike, t? cilat jan? orteqe t? zjarrta dhe vdekjeprur?se q? v?rshojn? me shpejt?si prej disa qindra kilometrash n? or
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://mst-crew.albanianforum.net

Vullkanet..

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit: Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Malesia Security Team :: Shkencat natyrore :: Gjeografia -