Malesia Security Team


 
ForumPortalCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

 

ITALIA....

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
Autori Mesazh
mst
WeBMasteR
WeBMasteR
mst


Age : Registration date : 21/12/2008 Numri i postimeve : 335 RanK : WebMasteR

MesazhTitulli: ITALIA....   Wed Dec 24, 2008 2:55 pm

I ka 301.336km2 , 57.7 milion banor,191banor ne 1 km2 si kryeqytet e ka Romen me 2.7 milion banor
Italia eshte vend mesdhetar dhe gjendet ne pjesen qendrore te Detit Mesdhe.Italia permes deteve lidhet me ter boten ,kurse tunelet nen Alpe e lidhin me E vropen e Mesme dhe Perendimore.kushtet e mira dhe pozita e volitshme gjeografike i ndihmuan ne krijimin e Perandoris Romake.Italia ka formen e qizmes.Ndahet ne Italinë Veriore dhe ate Jugore.
pjesa Jugore eshte me e prapambetur .Italia Jugore eshte regjion tipik mesdhetar.Popullsia:
pjesen me te madhe te popullsis e perbejne italianet ,arbereshet , austriaket,francezet,sllovenet,kroatet,retoromanet etj.Kaq kishte per Italinë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://mst-crew.albanianforum.net

ITALIA....

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit: Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Malesia Security Team :: Shkencat natyrore :: Gjeografia -