Malesia Security Team


 
ForumPortalCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

 

Akullnajat

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
Autori Mesazh
mst
WeBMasteR
WeBMasteR
mst


Age : Registration date : 21/12/2008 Numri i postimeve : 335 RanK : WebMasteR

MesazhTitulli: Akullnajat   Wed Dec 24, 2008 2:57 pm

Akullnajat - Uji në tokë paraqitet edhe në gjendje agregate të ngurtë. Akullnajat ndahen në malore dhe kontinentale. Akullnajat malore krijohen mbi kufirin e borës, në brezin e mesëm gjenden në rreth 3000 m lartësi, kurse në brezin tropikal në rreth 6000 m. Akullnajat tash zënë një sipërfaqe prej 16,2 milion km2, në të cilat gjenden mbi 24 milionë km3 ujë. Prej tyre 99% të sipërfaqes së tyre ndodhen në viset polare. Ujërat e akullnajave e bëjnë një qarkullim për 16 000 vjet.

Akullnajat më të gjata në botë
Lambert, Australi territori në Arktik, gjatësia: 402 km, gjerësia: do 64 km
Peterman, Grenlanda veriore, gjatësia 200 km
Beardmore, Zelanda e Re territorin Arktik, gjatësia: 200 km
Hispar-Biafo, në malet Karakorum në Pakistan, gjatësia: 120 km, gjerësia: do 3,2 km
Hubbard, Sh. Elena Allaskë, SHBA, gjatësia: 114 km
Humboldt, Grenlandë, gjatësia 114 km, gjerësia: 95 km
Koettlitz, mali Royal Society në territorin e Zelandës së Re në Antarktik gjatësia: 85 km, gjerësia rreth 13 km
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://mst-crew.albanianforum.net

Akullnajat

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit: Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Malesia Security Team :: Shkencat natyrore :: Gjeografia -